Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1205. sestanek, ki bo v ponedeljek, 7. marca 2022, ob 18. uri v Modri sobi v 5. nadstropju Filozofske fakultete. Na temo Ob izidu monografije „Jezik, oblika in logika: v iskanju svetega grala naravne logike” bo predaval doc. dr. Sašo Živanović, Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje Filozofske fakultete.

Povzetek:

Na predavanju bom orisal vsebino pravkar izhajajoče monografije "Jezik, oblika in logika: v iskanju svetega grala naravne logike", napisane v soavtorstvu z ameriškim filozofom Petrom Ludlowom. Razmišljanje pričenjava z idejo — svetim gralom srednjeveških logikov — da je možno pravila sklepanja skrčiti na dve zelo preprosti pravili, občutljivi na logično polarnost. Srednjeveško idejo razvijeva v neprotisloven in poln Dinamični deduktivni sistem (DDS), ki se zdi kognitivno bolj verjeten kot klasični formalni sistemi sklepanja. Nato obrneva pozornost k eni od osnovnih semantičnih lastnosti naravnega človeškega jezika, konzervativnosti. Izkaže se, da igra osrednja relacija sistema DDS, ki jo imenujeva "p-doseg", ključno vlogo tudi pri formalni karakterizaciji konzervativnosti. Oborožena s slednjo uspeva razbliniti osnovno uganko t.i. oslovske naveznice ter pokazati, da je (pluralna) predikatna logika prvega reda splošnemu mnenju navkljub primerna za integracijo v sodobno tvorbeno skladnjo — še več, logično obliko minimalistične slovnice lahko vidimo kot vrsto zapisa najinega logičnega jezika.

Opomba: Sestanek bo potekal v hibridnem sistemu.

Povezava na Zoom