Okrogla miza: Od orodja do avtorja: Krmarjenje po polju umetne inteligence po razcvetu

Slovenska tiskovna agencija v okviru projekta STAznanost vabi na okroglo mizo "Od orodja do avtorja: Krmarjenje po polju umetne inteligence po razcvetu"

Dogodek bo potekal v sredo, 20. decembra 2023, ob 18.30 na Filozofski fakulteti UL na Aškerčevi cesti 2 v Ljubljani, v predavalnici 18 v pritličju fakultete.

Umetna inteligenca je v zadnjih letih v očeh javnosti dokončno prešla iz polja špekulacij in znanstvene fantastike v polje resničnosti in vsakdanjega življenja. Njena vse večja prisotnost v sektorjih znanosti, gospodarstva, izobraževanja, ustvarjalnosti … je povod za številne razprave - od naklonjenih do bolj zaskrbljenih. Vsem pa je skupno strinjanje, da se moramo s to tehnologijo naučiti živeti.

Kje smo leto po "boomu", kaj obstaja onkraj Chat GPT, ali je umetna inteligenca predvsem orodje ali tudi avtor, kakšen je njen vpliv na polje umetniške in kulturne produkcije, kakšni so trendi na področju velikih jezikovnih modelov in računalniškega vida ter nenazadnje regulaciji področja - z vidika osebnih podatkov, avtorskega prava in človekovih pravic.

Odgovore na ta in druga vprašanja bodo iskali na okrogli mizi, na kateri bodo sodelovali:

• dr. Marko Grobelnik, raziskovalec v Laboratoriju za umetno inteligenco na Institutu Jožef Stefan,
  • Jurij Krpan, umetniški vodja Galerije Kapelica,
  • dr. Olga Markič, filozofinja, profesorica na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani,
  • dr. Vasilka Sancin, predstojnica Inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani,
  • dr. Vitomir Štruc, profesor na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Laboratorij za strojno inteligenco.

Pogovor, ki ga bo vodil novinar STA Natan Vitežnik, bodo prenašali tudi v živo na spletni strani video.sta.si, kjer bo po koncu dogodka na voljo tudi posnetek za kasnejši ogled.

Vljudno vabljeni k ogledu in poslušanju!