"... alle drew Purchstal": arheološke raziskave gradov vitezov Jeterbenških v pogorju Jeterbenka nad Medvodami

Avtor: Ana Vičar, Andrej Gaspari
V okviru markantne prostorske zgostitve srednjeveških gradov in utrdb v širši okolici sotočja Sore in Save, v kateri se odražajo geografsko- prometni pomen vozlišča komunikacij iz smeri Ljubljane, Kamnika in Škofje Loke ter spreminjajoče se vojaško-politične okoliščine na mejah gospostev med 11. in 15. stol., zavzemajo gradovi vitezov Jeterbenških prav posebno mesto. Kompleks gradov na območju hriba Jeterbenk nad Žlebami tvorijo v zgodovinskih virih izpričani stolp Nebojse ter Stari in Novi Jeterbenk. Arheološke raziskave, ki jih je v letih 2006–2007 in 2018–2021 izvajal Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, so kljub razmeroma majhnemu deležu izkopanih površin prispevale pomembno vedenje o gradbenih značilnostih, razvoju in kronologiji vseh treh utrdb grajskega kompleksa Jeterbenk ter drobni materialni kulturi, ki pripoveduje o bivanjskem standardu in življenju Jeterbenških, pa tudi o dogodkih, ki so privedli do uničenja oziroma opustitve utrdb.

Leto izida: 2023

Tip vezave: Trda vezava

Zbirka: Documenta Archaeologica

14. 05. 2024