Historija arheologije u novim zemljama Jugoistočne Evrope

Avtor: Predrag Novaković

Promisliti i predstaviti razvoj arheologije u Jugoistočnoj Evropi, preciznije rečeno, na području nekadašnje Jugoslavije, u kulturnim, infrastrukturnim, epistemološkim i političkim okvirima tokom posljednjih nekoliko vijekova, predstavlja veliki izazov. Iako mnogim arheolozima, koji ne žive i ne rade na ovom području, ovaj zadatak možda i ne izgleda toliko drugačiji od sličnih ogleda, odnosno prezentacija regionalnih i nacionalnih arheoloških škola, odnosno putanja u razvoju evropske arheologije, domaćim poznavaocima arheološke discipline ovaj zadatak bi se činio izuzetno teškim, ako ne i skoro nemogućim. Svijest o izuzetnoj složenosti historije ovog regiona koja zahtijeva široko poznavanje brojnih lingvističkih, kulturnih, religioznih i političkih vidika i konteksta da bi se razumjele historijske i kulturne i druge razvojne putanje, zahtijeva veliki oprez i pažljivo kritično promišljanje kako bi se izbjegle simplifikacije i površni zaključci.

Leto izida: 2014

Tip vezave: elektronska izdaja

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

15. 04. 2024
Oddelek za pedagogiko in andragogiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Kako načrtovati in izvesti kvalitetno praktično usposabljanje?

08. 04. - 10. 04. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Predavanja prof. Gabriele Poblet Denti (Avtonomna univerza v Barceloni)

08. 04. 2024